Terapia fotodynamiczna a terapia światłem LED - lista najważniejszych różnic

Terapia fotodynamiczna a terapia światłem LED – lista najważniejszych różnic

Istnieje kilka istotnych różnic pomiędzy Terapią Fotodynamiczną a Terapią Światłem LED. Terapia LED nie wymaga leczenia laserem, co jest jej główną zaletą. Jest również nieinwazyjna i nie stanowi żadnego ryzyka dla skóry. Istnieje jednak kilka środków ostrożności, które należy podjąć przed poddaniem się terapii LED. Na przykład, należy unikać korzystania z terapii LED, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie jest również zalecana dla osób z silną fotowrażliwością.

Światło czerwone

Rozważając różnice między terapią światłem czerwonym a terapią fotodynamiczną, pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, że obejmują one różne rodzaje światła. Światło czerwone ma krótszą długość fali niż światło podczerwone i w rezultacie nie przenosi ciepła do organizmu. Światło czerwone, znane również jako niskopoziomowa terapia laserowa, stymuluje mitochondria w komórkach do wytwarzania większej ilości ATP, cząsteczki magazynującej energię.

Terapia światłem czerwonym jest skuteczna w leczeniu zmian grudkowo-krostkowych u pacjentów z trądzikiem różowatym. Jej działania niepożądane są ograniczone i nie powodują powstawania blizn. W przeciwieństwie do niej, terapia fotodynamiczna ma negatywny efekt uboczny polegający na tym, że uszkadza normalne komórki w obszarze leczenia. Ponadto światło terapii fotodynamicznej nie może przeniknąć przez więcej niż 1/3 skóry, co czyni ją nieskuteczną w leczeniu dużych guzów.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy porównali skuteczność PDT z użyciem światła czerwonego i zielonego. Pacjentów losowo przydzielono do grup z leczeniem światłem czerwonym lub zielonym. Według autorów badania leczenie światłem zielonym było skuteczniejsze niż światłem czerwonym. Jest jednak mniej skuteczna niż światło czerwone w leczeniu AK twarzy.

Wykorzystując specjalny lek, zwany fotouczulaczem, terapia fotodynamiczna polega na naświetlaniu docelowych tkanek światłem. Lek ten aktywuje lek w tkankach docelowych. Leczenie może pomóc w trądziku, zmarszczkach i innych warunkach. Zarówno terapia światłem niebieskim, jak i czerwonym ma pewne korzyści w leczeniu trądziku.

Terapia światłem czerwonym jest nieinwazyjna i bezpieczna dla skóry. Jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów skóry i nie wymaga stosowania ostrych substancji miejscowych ani wysokich temperatur. Ponadto światło czerwone jest wolne od promieniowania ultrafioletowego, które jest znane z wywoływania raka skóry. Jest ono również dostępne w wielu dogodnych miejscach, w tym w gabinetach lekarskich, klinikach kosmetycznych i uzdrowiskach. Pomimo korzyści, może nie być odpowiednie dla każdego pacjenta.

Oba zabiegi mogą być skuteczne w przypadku łuszczycy, gdy są stosowane razem z innymi zabiegami. Jest nieinwazyjny i nie wymaga przestojów, ale efekty są bardziej dramatyczne, jeśli poddasz się wielu zabiegom. Dla uzyskania najlepszych wyników, terapia światłem czerwonym powinna być stosowana jako część kompleksowego programu leczenia łuszczycy.

Podczas gdy oba zabiegi są skuteczne w przypadku niektórych schorzeń, terapia czerwonym światłem jest preferowanym wyborem dla większości pacjentów. Ma mniej skutków ubocznych, lepsze wyniki kosmetyczne i szybszy czas rekonwalescencji. Jednak największą wadą jest ból odczuwany podczas naświetlania. Dlatego pacjenci powinni rozważyć zabieg, który nie powoduje znacznego bólu.

Terapia światłem czerwonym może być stosowana w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów skóry, w tym powierzchownego raka podstawnokomórkowego i choroby Bowena. Obecnie prowadzone są również badania nad zastosowaniem ECP w leczeniu różnych zaburzeń krwi. Naukowcy mają również nadzieję, że leczenie to zmniejszy ryzyko odrzucenia po przeszczepach komórek macierzystych.

Laser ekscymerowy

Laser ekscymerowy to rodzaj lasera wykorzystywany w terapii fotodynamicznej. Wykorzystuje on światło ultrafioletowe w celu skierowania go na określone części skóry. Światło stymuluje melanocyty, komórki produkujące pigment. Ta repigmentacja skóry może pomóc w leczeniu warunków, takich jak bielactwo i łuszczyca. Efekty uboczne terapii laserem ekscymerowym są stosunkowo rzadkie, ale u niektórych pacjentów może wystąpić tymczasowe zaczerwienienie skóry, pęcherze i blizny.

Długość fali i widmo lasera ekscymerowego określają jego skuteczność. Różne długości fali mogą być stosowane z różnymi fotouczulaczami. To wszechstronne źródło światła ma również swoje wady. Wady lasera ekscymerowego obejmują jego duże rozmiary, wysoki koszt i brak możliwości przenoszenia. Z powodu tych ograniczeń, większość klinicznych zastosowań lasera ekscymerowego jest obecnie wykonywana przy użyciu laserów diodowych.

Najbardziej efektywne długości fal w leczeniu niektórych chorób zależą od lokalizacji i rodzaju choroby. Długie fale mogą przenikać do głębszych tkanek, podczas gdy krótkie fale mogą dotrzeć tylko do powierzchni skóry. Długość fali w diodach LED waha się od 400 do 1200 nm. Dłuższe fale mają większy efekt, ponieważ penetrują głębsze tkanki.

Ten laser może być również stosowany w leczeniu bielactwa, stanu, w którym płaty skóry tracą kolor. Stan ten występuje, gdy obumierają melanocyty. Melanocyty te są odpowiedzialne za kolor skóry. Dotyka to zarówno mężczyzn jak i kobiety, i może wystąpić na całym ciele. Naukowcy wciąż próbują ustalić przyczynę, ale na razie jest to stan niezagrażający życiu, który można leczyć za pomocą lasera excimerowego.

Inny rodzaj laserowego leczenia łuszczycy polega na zastosowaniu światła o długości fali 830 nm w bliskiej podczerwieni oraz widzialnego światła czerwonego o długości 630 nm z diody LED. Zabiegi te wykazały obiecujące wyniki u pacjentów z łuszczycą nawracającą. Inne rodzaje laserów są również badane pod kątem leczenia tej choroby.

Zastosowanie terapii światłem LED w łuszczycy ma wiele korzyści. Oprócz leczenia łuszczycy, terapia światłem LED może pomóc w gojeniu się ran i zmniejszeniu stanu zapalnego. Skuteczność terapii LED wciąż nie jest w pełni poznana, ale wielu dermatologów zaleca obecnie tę terapię w przypadku wielu schorzeń.

Inną zatwierdzoną przez FDA terapią światłem jest UVA-1, która jest skuteczna w przypadku wielu chorób skóry, ale nie jest szeroko dostępna. Ponadto, leczenie laserem ekscymerowym jest bardzo precyzyjnym sposobem leczenia różnych chorób skóry. Ponieważ laser nie uszkadza zdrowej skóry, pacjenci zazwyczaj muszą poddawać się mniejszej liczbie zabiegów. Wreszcie, terapia fotodynamiczna światłem niebieskim może pomóc w redukcji bakterii na skórze. Może również pomóc w eliminacji przedrakowych zmian skórnych.

Monoterapia

Chociaż istnieje wiele podobieństw między terapią światłem LED a terapią fotodynamiczną, istnieją również istotne różnice. Terapia LED jest mniej inwazyjna i może być stosowana przez pacjentów z szerokim zakresem schorzeń skóry. Terapia ta jest również bezpieczna i jest coraz częściej stosowana przez dermatologów. Jednak skuteczność tej terapii wymaga jeszcze potwierdzenia w kontrolowanych badaniach.

Terapia światłem LED wykorzystuje źródło światła LED o małej mocy, aby zmaksymalizować skuteczność jej działania. Ten rodzaj światła ma zakres długości fali od 400 do 1100 nm. Światło LED jest również nietermiczne i nieablacyjne, co czyni je bezpieczniejszą alternatywą w leczeniu niektórych chorób skóry.

Terapia światłem LED to świetna opcja do tymczasowego leczenia bólu. Może pomóc w redukcji drobnych linii i zmarszczek, a także plam starczych. Może być również stosowana w leczeniu oparzeń i blizn pooperacyjnych. Oprócz łagodzenia bólu, fototerapia może pomóc w poprawieniu nastroju.

Terapia fotodynamiczna nie ma żadnych długoterminowych skutków ubocznych. Jest również mniej inwazyjna niż zabieg chirurgiczny i w razie potrzeby może być powtarzana. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Stosowane w terapii środki fotouczulające mogą wpływać na zdrowe komórki, przez co pacjenci przez kilka miesięcy będą bardziej wrażliwi na światło. Pacjenci mogą również doświadczyć obrzęku w obszarze skóry, który został poddany zabiegowi. Dodatkowo, niektórzy pacjenci zgłaszali występowanie pęcherzy i łuszczenie się skóry.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że terapia fotodynamiczna ALA została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych i Europie do stosowania w leczeniu niektórych chorób skóry. Była ona również stosowana w celach pozarejestracyjnych, takich jak leczenie trądziku pospolitego, hirsutyzmu i przerostu gruczołów łojowych.

Chociaż oba rodzaje terapii światłem są skuteczne w przypadku niektórych schorzeń, różnią się one dość znacznie pod względem długości fali. Różne długości fal wpływają na różne typy komórek, dlatego ważne jest optymalne połączenie długości fal. Aby uzyskać optymalne efekty w tkankach docelowych, należy starannie dobrać długości fal stosowanych w terapii światłem LED.

BLiP-PDT jest bardziej skuteczna w leczeniu nowotworów i ma lepszy wpływ na komórki rakowe. Niemniej jednak, obie techniki mają ograniczenia. BLiP-PDT nie jest jeszcze zatwierdzona przez FDA do terapii guzów in-vivo.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?
Czytaj Dalej

Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Czy chcesz zmniejszyć wygląd ciemnych plam na skórze, być może zastanawiasz się, “Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?”.…