Przebarwienia skóry są często spowodowane przez ciemne plamy. Aby leczyć ten stan, możesz spróbować różnych zabiegów, w tym maści bez recepty i zabiegów z retinoidami. Aby dowiedzieć się więcej o tych zabiegach, czytaj dalej. Następnie możesz zdecydować, jaki rodzaj leczenia będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.
Maści bez recepty
Istnieje kilka rodzajów maści bez recepty, które pomagają zmniejszyć ciemne plamy i przebarwienia. Hydroquinone cream, for example, is a gel-based topical treatment that quickly lightens skin tone and reduces dark spots. Ma również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest to złoty standard w leczeniu przebarwień skóry i jest zalecany przez dermatologów.
Przebarwienia skóry są spowodowane przez wiele czynników, w tym hormony, starzenie się i choroby skóry. Przebarwienia skóry mogą dotyczyć dużych obszarów lub pojedynczego miejsca. Najczęściej występują w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych i promieniowania ultrafioletowego.
Skuteczne produkty bez recepty powinny zawierać różnorodne składniki pomagające w redukcji ciemnych plam. Powinny zawierać składniki wspomagające skórę, takie jak substancje nawilżające, a także retinol zwiększający obrót komórkowy. Aktywne rozjaśniacze są również bardziej skuteczne, jeśli produkt zawiera inne składniki korzystnie wpływające na skórę.
Retinoidy są często przepisywane do leczenia przebarwień, ale są również dostępne bez recepty. Jednak kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem retinoidów. Składniki te pochodzą z witaminy A, ale ich mała struktura molekularna pozwala im wnikać głęboko w skórę. Minusem jest to, że mogą powodować złuszczanie i suchość.
Hiperpigmentacja może być problemem dla każdego, ale jest szczególnie powszechna w przypadku skóry Afroamerykanów, która ma więcej melaniny niż inne grupy etniczne. Aby zabiegi te były skuteczne, konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna, a na efekty trzeba czekać nawet sześć tygodni.
Peelingi chemiczne
Istnieje kilka rodzajów peelingów chemicznych, które mogą być stosowane w leczeniu przebarwień skóry. Lekkie peelingi chemiczne trwają zazwyczaj kilka minut, natomiast średnie od jednej do siedmiu godzin. Obszary poddane zabiegowi będą czerwone przez co najmniej 48 godzin i prawdopodobnie będą wymagały stosowania maści miejscowych przez kilka dni po zabiegu. Obszar zagoi się w ciągu dwóch do pięciu tygodni i będzie gładszy niż wcześniej. W większości przypadków dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji.
Niektóre peelingi chemiczne mogą powodować blizny, zwłaszcza na twarzy. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na powstawanie blizn, ale jest to rzadkie i zazwyczaj można je skutecznie leczyć. Przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego należy porozmawiać z dermatologiem o sposobie pielęgnacji skóry. Przez kilka dni po zabiegu nie należy nosić makijażu ani kremu z filtrem. Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy skonsultować się z lekarzem na temat swoich specyficznych potrzeb, ponieważ niektóre substancje chemiczne mogą powodować infekcje.
Podczas peelingu chemicznego, roztwór zawierający kwas glikolowy lub salicylowy jest nakładany na obszar objęty zabiegiem. Roztwór chemiczny jest nakładany za pomocą specjalnego aplikatora z końcówką bawełnianą lub gazą. Po kilku dniach na skórze pojawiają się oznaki blaknięcia, a korzystne dla pacjentów może być stosowanie chłodnych okładów.
Przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego, ważne jest, aby przejrzeć swoją historię medyczną i poinformować lekarza o wszelkich alergiach, chorobach skóry i lekach, które możesz przyjmować. Upewnij się również, że nie masz otwartych ran lub infekcji skórnych. Po zabiegu otrzymasz od lekarza szczegółowe instrukcje.
Peelingi chemiczne na przebarwienia skóry to świetny sposób na poprawę jej kolorytu. Proces ten może pomóc Ci uzyskać bardziej promienny blask, nawet jeśli wyniki są tymczasowe. Ogólnie rzecz biorąc, proces trwa mniej niż 20 minut. Podczas gdy większość ludzi ma dobre wyniki z tych zabiegów, niektórzy doświadczają pewnych skutków ubocznych. Proces ten może spowodować pojawienie się opryszczki lub zaczerwienienie skóry.
Peelingi chemiczne są często stosowane w przypadku ogólnych przebarwień skóry, ale można również wykonać peeling na konkretne obszary problematyczne. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się wykonanie kilku zabiegów. Zabieg ten nie tylko poprawia wygląd skóry, ale także pomaga utrzymać ją w zdrowiu.
Mikrodermabrazja
Pacjenci, którzy poddają się zabiegom mikrodermabrazji, mogą potencjalnie doświadczyć przebarwień skóry. Może to wystąpić tymczasowo lub na stałe. Większość osób powraca do normalnej aktywności w ciągu dwóch tygodni. Jednakże, pacjentom zaleca się zaprzestanie przyjmowania aspiryny i leków rozrzedzających krew przez tydzień po zabiegu. Ponadto, pacjenci powinni unikać ekspozycji na słońce i chlorowane baseny przez cztery do sześciu tygodni po dermabrazji. W celu ochrony skóry podczas gojenia może być zalecany wilgotny opatrunek.
Profesjonalny lekarz medycyny estetycznej, pielęgniarka lub asystent medyczny mogą wykonywać mikrodermabrazję. Osoby te powinny być przeszkolone w zakresie bezpiecznego i skutecznego wykonywania zabiegu. Przed zabiegiem pacjent powinien zostać przebadany pod kątem wszelkich alergii. Lekarz powinien również poinformować pacjenta, że może być konieczne wykonanie kilku zabiegów. Pacjent powinien być również świadomy wszelkich potencjalnych powikłań, takich jak wybroczyny.
Mikrodermabrazja ma na celu poprawę struktury i wyglądu skóry poprzez usunięcie nadmiaru pigmentacji. Aby to osiągnąć, dermatolog używa ręcznego urządzenia, które przenosi mikroskopijne cząsteczki kryształów na obszar docelowy. Następnie urządzenie odsysa startą skórę, pozostawiając pod nią zdrową, młodo wyglądającą skórę. Po kilku sesjach większość pacjentów zauważy widoczne korzyści.
Mikrodermabrazja jest skuteczną metodą leczenia różnych zaburzeń pigmentacji skóry, w tym plam starczych, brązowych plam, blizn potrądzikowych i powierzchownej hiperpigmentacji skóry. Zabieg trwa około 30 minut i jest nieinwazyjny. Zabieg nie jest bolesny, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie drapanie. Chociaż mikrodermabrazja jest zabiegiem niechirurgicznym, nie powinna być stosowana u osób z otwartymi ranami lub wysypką.
Dermabrazja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem na przebarwienia skóry. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda resurfacingu skóry. Jest doskonałym rozwiązaniem dla przebarwień skóry spowodowanych uszkodzeniami słonecznymi lub bliznami potrądzikowymi. Dermabrazja może być również stosowana w leczeniu przebarwień skóry spowodowanych melasmą. Choć mikrodermabrazja może skutecznie leczyć te schorzenia, zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego. Jeśli na przykład cierpisz na melazmę, powinieneś skonsultować się z dermatologiem.
Dermatolog może użyć ręcznego urządzenia z przystawką ścierną do usunięcia zewnętrznej warstwy skóry. Zabieg ten jest najbardziej skuteczny w przypadku powierzchownych blizn. Jeśli jednak cierpisz na poważne blizny, zabieg ten może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Twój lekarz wyjaśni wszystkie związane z tym zagrożenia, wykona zdjęcia przed i po zabiegu oraz wyjaśni zasady samoopieki po zabiegu. Ważne jest, aby po zabiegu unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
Leczenie retinoidem
Retinoidy są ważnymi lekami stosowanymi miejscowo od prawie trzech dekad w leczeniu różnych chorób skóry, w tym dermatoz, hiperkeratozy i raka. Wykazały również obiecującą skuteczność w zmniejszaniu zmian hiperpigmentacyjnych, co jest istotną kwestią w leczeniu SOC.
Mechanizm działania retinoidów polega na pobudzaniu odnowy komórkowej i zmniejszaniu widoczności ciemnych plam. Retina A pomaga przyspieszyć odnowę komórkową, zastępując uszkodzone komórki skóry nowymi, zdrowymi. Proces ten sprawia, że ciemne plamy i przebarwienia znikają. Retin A wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, w tym ze skutkami ubocznymi i możliwością wywołania podrażnień.
Ponieważ Retinol może powodować pieczenie i podrażnienie u niektórych osób, ważne jest, aby rozpocząć stosowanie Retinolu powoli i stopniowo. Należy zacząć od niewielkiej ilości dwa razy w tygodniu i pozwolić skórze odpocząć pomiędzy aplikacjami. Po upewnieniu się, że lek nie powoduje żadnej reakcji alergicznej, można zwiększyć dawkę. Gdy czujesz się komfortowo używając Retinolu, możesz stosować go co drugi dzień lub nawet codziennie.
Retinol jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry dostępnych bez recepty. Reguluje on produkcję oleju w skórze. Jednak jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień skóry są uszkodzenia słoneczne, dlatego regularne stosowanie Retin A wymaga noszenia kremu z filtrem i odzieży ochronnej, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez słońce.
Retinol jest najskuteczniejszym retinoidem stosowanym miejscowo w leczeniu przebarwień, a jego skuteczność jest potwierdzona od ponad pięćdziesięciu lat. Jest bezpieczniejszą alternatywą dla kwasu glikolowego i ma mniej skutków ubocznych. Może jednak sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce.
Oprócz zmniejszania widoczności ciemnych plam, Retinol pomaga również zwiększyć liczbę komórek skóry. Sprzyja to zrzucaniu skóry i obrotowi komórek, dzięki czemu nowe komórki skóry są bardziej równomiernie pigmentowane. Dodatkowo hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu, który powoduje hiperpigmentację.
Retinol może potrzebować od trzech do sześciu miesięcy, aby pokazać widoczne rezultaty. Jest to jednak dobry wybór, jeśli martwisz się o przebarwienia skóry. Pomoże Ci również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.
Podobne tematy