Czy opalanie w solarium jest niezdrowe?

Czy opalanie w solarium jest niezdrowe?

Istnieje kilka zagrożeń związanych z opalaniem w solariach, w tym zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry. Istnieją również inne problemy związane z tym procesem, w tym przedwczesne starzenie się skóry. Ponadto możliwe jest uszkodzenie oczu, gdy korzystamy z solarium bez okularów ochronnych.

Zwiększone ryzyko raka skóry

Korzystanie z solarium może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka, formę raka skóry. Związek między korzystaniem z solarium a rakiem skóry nie został jednak dobrze ustalony, a wyniki ostatnich badań są niejednoznaczne. Sugerują one jednak, że pierwsza ekspozycja na promieniowanie UV z solarium może zwiększać ryzyko.

Wiele czynników może wpływać na wyniki badań, w których oceniano związek między korzystaniem z solarium a czerniakiem, w tym okres rekrutacji. W szczególności rekrutacja przed 1991 r. była związana z większym ryzykiem wystąpienia czerniaka niż rekrutacja późniejsza. Jednak związek ten nie był wystarczająco silny, aby uzasadnić dalsze badania.

Solarium wystawia skórę na działanie promieniowania UV-A i UV-B, powodując znaczne uszkodzenia skóry. Korzystanie z solarium przez 20 minut może wystawić skórę na działanie większej ilości promieniowania UV niż na plaży w Bondi. Ważne jest, aby uważnie obserwować swoją skórę i w razie zauważenia jakichkolwiek zmian udać się do lekarza.

Zgodnie z australijskimi normami, solaria powinny wystawiać ludzi na działanie promieniowania UV, które jest trzykrotnie silniejsze niż światło słoneczne w południe. W jednym z badań stwierdzono jednak, że 15% solariów przekracza te normy. Niektóre emitowały nawet promieniowanie UVA sześciokrotnie silniejsze niż letnie słońce. Oprócz zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry, solaria powodują również uszkodzenia oczu i najbliższej skóry. Co więcej, opalanie w solarium nie chroni skóry przed promieniowaniem UV, co oznacza, że jest ona nadal narażona na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych UV.

Projekt badania jest jednak ograniczony, ponieważ obejmuje osoby, które nie korzystają z solariów oraz te, które stosują fototerapię. Ponadto badanie nie jest kontrolowane pod kątem innych czynników, takich jak styl życia i nawyki palenia. W związku z tym wyników nie można odnieść do podgrup populacji ogólnej.

Niektórzy badacze uważają jednak, że korzystanie z solarium może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka. Chociaż trudno jest określić bezpośredni związek między korzystaniem z solarium a rakiem skóry, w jednym z ostatnich badań wykazano, że ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego było znacznie większe niż ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy wśród młodych kobiet. Jednak, choć badanie to nie odnosi się do tego, czy solaria powodują czerniaka, nadal ważne jest, aby unikać ich w miarę możliwości.

Chociaż większość form raka skóry nie jest tak śmiertelna jak inne rodzaje nowotworów złośliwych, nadal może negatywnie wpływać na jakość życia i powodować znaczne szkody i koszty. W rzeczywistości jedna na 50 osób w Stanach Zjednoczonych zachoruje na czerniaka w pewnym momencie swojego życia. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec.

Przyczyny przedwczesnego starzenia się

Choć nie wiadomo, jak całkowicie zapobiec przedwczesnemu starzeniu się, istnieje wiele czynników związanych ze stylem życia i środowiskiem, które możesz kontrolować. Unikanie ekspozycji na słońce, palenia papierosów i słodzonych napojów to kilka z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby spowolnić oznaki starzenia. Ponadto, picie odpowiedniej ilości wody może pomóc Twojej skórze zachować elastyczność i opóźnić pojawienie się drobnych linii i zmarszczek.

Stres to kolejny czynnik, który przyczynia się do przedwczesnego starzenia. Stres może zwiększyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby, ale może też zaszkodzić zdrowiu. Nadmierny stres może mieć również niekorzystny wpływ na mózg. Dieta bogata w przeciwutleniacze i mikroelementy może spowolnić proces starzenia. Oprócz stosowania właściwej diety dostępne są obecnie ukierunkowane metody leczenia.

Wśród najważniejszych czynników przyczyniających się do przedwczesnego starzenia się jest zbyt duży stres. Zbyt duży stres powoduje skrócenie telomerów, które sprawiają, że nasze komórki starzeją się szybciej i powodują, że na naszej skórze pojawiają się oznaki starzenia. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się skutecznie zarządzać swoim stresem. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest praktyka mindfulness i joga. Praktyki te mogą pomóc Ci naładować się w ciągu dnia, zmniejszyć stres i pomóc Ci osiągnąć wewnętrzny spokój. Ponadto praktyka mindfulness może pomóc Ci uniknąć oznak przedwczesnego starzenia się.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na starzenie się skóry jest ekspozycja na słońce. Promieniowanie słoneczne może powodować wiele problemów skórnych, w tym plamy starcze, zmarszczki i utratę kolorytu skóry. Dodatkowo, ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Oprócz powodowania przedwczesnego starzenia się skóry, palenie tytoniu zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób wątroby i raka płuc.

Zwiększone ryzyko raka kolczystokomórkowego

Korzystanie z solariów zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka skóry. W porównaniu z osobami niekorzystającymi z solarium, osoby regularnie korzystające z niego mają większe ryzyko rozwoju czerniaka. Nie ma jednak bezpośrednich wytycznych opartych na dowodach dotyczących tego, jak często należy chodzić do solarium.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego jest szczególnie wysokie wśród osób o jasnej karnacji, ponieważ osoby te produkują mniej melaniny – pigmentu, który nadaje skórze kolor i chroni ją przed słońcem. Jednak osoby o ciemnej skórze również mogą zachorować na ten typ nowotworu. Piegi na skórze mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym. Rak płaskonabłonkowy zwykle rozpoczyna się wiele lat po ekspozycji na promienie UV. Ponadto osoby starsze są bardziej narażone na rozwój tego typu nowotworu, ponieważ uszkodzenia skóry zwiększają się z wiekiem.

W przeprowadzonej niedawno metaanalizie badań kontrolnych przypadków dotyczących czerniaka i korzystania z solarium stwierdzono umiarkowany związek między korzystaniem z solariów a zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka. Ustalenie to należy jednak interpretować z ostrożnością, ponieważ ryzyko czerniaka jest prawdopodobnie zaniżone ze względu na szereg innych czynników.

Wiele czynników może wpływać na ryzyko czerniaka związane z korzystaniem z solarium, w tym okres rekrutacji. Badania, które przeprowadzono przed 1991 rokiem miały większy OR niż badania, które przeprowadzono po tym czasie. Badanie jest również ograniczone ze względu na brak odpowiedniej kontroli jakości oraz fakt, że niektóre dane zostały ponownie przeanalizowane i wykorzystane po publikacji.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy terapia światłem może pomóc w leczeniu depresji?
Czytaj Dalej

Terapia światłem LED

Terapia światłem LED jest opcją poprawiającą koloryt i teksturę skóry, jest bezpieczna i skuteczna. Wyniki mogą trwać od…
Skuteczny środek na przebarwienia skóry
Czytaj Dalej

Skuteczny środek na przebarwienia skóry

Melasma, znana również jako ostuda, jest powszechnym rodzajem przebarwień skóry. Charakteryzuje się ciemnymi plamami, które zwykle występują na…
Urządzenia do redukcji cellulitu
Czytaj Dalej

Urządzenia do redukcji cellulitu

Urządzenia do redukcji cellulitu mogą oferować szeroki zakres korzyści. Mogą pomóc Ci się zrelaksować i zmniejszyć ból. Zwiększają…
Jak wyrównać koloryt skóry nóg
Czytaj Dalej

Jak wyrównać koloryt skóry nóg

Istnieje kilka naturalnych i behawioralnych zmian, które możesz wprowadzić, aby wyrównać koloryt skóry nóg. W niektórych przypadkach stosowanie…