Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Czy chcesz zmniejszyć wygląd ciemnych plam na skórze, być może zastanawiasz się, “Czy mocz pomaga na przebarwienia skóry?”. Jeśli tak, możesz być zainteresowany poznaniem więcej właściwości przeciwzapalnych, kwasowych i antybakteryjnych moczu. W tym artykule omówimy te właściwości, a także to, jak starożytne kultury Wschodu wykorzystywały mocz do leczenia przebarwień skóry.

Właściwości kwasowe

Kwasowe właściwości moczu mogą być wykorzystywane w przypadku wielu schorzeń, w tym przebarwień skóry i ochronozy. Ten stan skóry jest spowodowany niedoborem białka zwanego oksydazą kwasu homogentyzynowego. Miejscowo stosowany hydrochinon i leki przeciwmalaryczne również mogą go powodować. Przebarwienia są zazwyczaj niebiesko-szare. Często najpierw zauważa się je na twardówkach. Często występują również zmiany przypominające milium.

Właściwości antybakteryjne

Mocz jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i był stosowany w leczeniu przebarwień skóry. Zabieg ten nie jest nową modą hipisów, ale jest tradycją sięgającą Wschodu. Mocz jest skutecznym środkiem dezynfekującym i ma naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, według dermatologów Whitney Bowe i Joshua Zeichner. Leczenie moczem musi być jednak wykonane od razu, aby uniknąć tworzenia się biofilmów skórnych.

Jednym z wyzwań w opracowywaniu interwencji antybakteryjnych jest migracja bakterii przez interfejs skóra-cewnik. Większość obecnych testów stosowanych do oceny aktywności antybakteryjnej moczu nie jest wystarczająco czuła, aby ocenić translokację przez skórę. Koncentrują się one głównie na redukcji bakterii w roztworze lub ilości bakterii na powierzchni. Nowy test, zwany Certiką, mierzy redukcję przylegania bakterii i propagację komórek potomnych z powierzchni.

Oprócz otarć skóry, nadaktywne pęcherze mogą powodować wysypki skórne. Mokra skóra ociera się o elastyczne zapięcia bielizny, plastik w zbieraczach nogawek, materiał w pieluchach dla dorosłych. Ważne jest, aby po oddaniu moczu dokładnie umyć skórę i usunąć pozostałości mydła. W przeciwnym razie może dojść do wysypki i konieczna może być konsultacja z dermatologiem.

Właściwości przeciwzapalne

Jeśli szukasz niedrogiego sposobu na poprawę wyglądu skóry, mocz jest naturalnym środkiem, który możesz stosować w domu. Ma on naturalne właściwości przeciwzapalne, ściągające i może pomóc Ci zredukować przebarwienia na skórze. Możesz go również użyć, aby pomóc oczyścić brodawki, trądzik i plamy starcze.

Starożytna wschodnia tradycja

Istnieje starożytna wschodnia tradycja, która mówi, że mocz pomaga na przebarwienia skóry i inne dolegliwości. Zasadniczo, mocz zawiera unikalną kombinację przeciwciał, które mogą leczyć zewnętrzne problemy. Przeciwciała te są sterylne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Wcierając mocz w skórę, możesz pomóc zmniejszyć wygląd przebarwień skóry.

Jeśli jesteś jedną z milionów osób, które cierpią z powodu przebarwień skóry, możesz również użyć moczu jako naturalnego środka do pielęgnacji skóry. Stosowanie go na twarz nie jest szkodliwe, ale nie będzie tak skuteczne jak nowoczesne produkty do pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz to wypróbować, upewnij się, że po wszystkim dokładnie umyjesz ręce.

STIs

Jeśli niepokoi Cię kolor Twojego moczu lub skóry, powinieneś rozważyć wizytę u lekarza w celu wykonania badań. Często ludzie mylą choroby przenoszone drogą płciową z innymi schorzeniami, więc wykonanie badania jest bardzo ważne. Wczesne poddanie się badaniu pomoże Ci otrzymać najlepsze leczenie choroby. Należy również poinformować swoich partnerów seksualnych o swoim stanie i upewnić się, że używają prezerwatyw i mówią o wszelkich chorobach przenoszonych drogą płciową.

Objawy chorób przenoszonych drogą płciową (STD) mogą obejmować ból podczas oddawania moczu i w okolicy prącia. W ciężkich przypadkach opryszczka narządów płciowych może powodować bolesne pęcherze lub owrzodzenia na penisie. Mogą one również powodować obrzęk węzłów chłonnych.

Trichomonas to jedna z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową (STI), która dotyka kobiety. Jest ona wywoływana przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis i może powodować podrażnienie pochwy, bolesność i upławy o rybim zapachu. Mężczyźni zazwyczaj nie są dotknięci tą chorobą, ale niektórzy z nich mają pienistą wydzielinę z penisa, która może powodować ból podczas oddawania moczu. Posiew moczu może być użyty do wykrycia Trichomonas. W większości przypadków infekcja jest uleczalna za pomocą jednego antybiotyku.

Chociaż większość STI nie powoduje żadnych objawów, powinieneś poddać się badaniom przesiewowym, jeśli jesteś w nowym związku lub jeśli miałeś wielu partnerów. Choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby poddać się badaniom przesiewowym w celu ich wczesnego wykrycia. Jeśli masz objawy, powinieneś skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Leki

Leki na przebarwienia skóry mogą być przydatne w leczeniu różnych schorzeń. Warunki te są najczęściej spowodowane zmianami w pigmencie skóry, melaninie. Mogą one występować jako plamy przebarwionej skóry i mogą być wynikiem kilku warunków, w tym dolegliwości genetycznych lub środowiskowych. Leki na przebarwienia skóry mogą obejmować zabiegi miejscowe i leki na receptę. Do często stosowanych klas leków w leczeniu przebarwionej skóry należą inhibitory syntezy melaniny, retinoidy i kortykosteroidy.

Jeśli leki nie są wystarczające do leczenia problemu, lekarz może zalecić bardziej agresywne procedury, takie jak resurfacing laserowy lub mikrodermabrazja. W niektórych przypadkach procedury te mogą pomóc w całkowitym usunięciu przebarwień. Jednak zabiegi laserowe są uważane za zabiegi trzeciego rzutu w leczeniu melasmy, ponieważ nie wykazały wyraźnego wyleczenia tego schorzenia.

Jednym z przykładów leków na przebarwienia skóry jest tretinoina, maść na receptę, która może pomóc w pozbyciu się brązowych plam na twarzy. Problem ten jest często wywoływany przez brak równowagi hormonalnej w organizmie. Chociaż istnieje kilka leków na ten stan, najlepszym leczeniem tego zaburzenia jest zapobieganie. Aby zapobiec melazmie, używaj filtrów przeciwsłonecznych z wysokim SPF i unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce.

Pokarmy zmieniające kolor moczu

Istnieje wiele powodów, dla których możesz zauważyć zmianę koloru moczu lub przebarwienia skóry. Jedzenie niektórych pokarmów, takich jak buraki i marchew, może tymczasowo zmienić kolor moczu. Ponadto, gdy pijesz dużo wody, możesz doświadczyć bezbarwnego moczu.

Zabarwiony mocz może wskazywać na wiele różnych problemów zdrowotnych, od niewydolności nerek po raka. Może również wskazywać na pewne leki lub warunki zdrowotne. Jeśli zauważysz zmianę koloru moczu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Niektóre z tych stanów mogą spowodować, że Twój mocz zmieni kolor na czerwony.

Kolor twojego moczu może się zmienić z powodu pewnych pokarmów, które spożywasz, jak również ilości płynu w twoim organizmie. Chociaż może to być tymczasowe, nadal jest to ważny znak, na który należy zwracać uwagę. Niektóre z tych zmian są związane z lekami, podczas gdy inne mogą być wynikiem podstawowych warunków medycznych.

Istnieje kilka medycznych przyczyn odbarwionego moczu, a większość z nich można leczyć. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Zmiana diety, picie większej ilości wody i przyjmowanie niektórych leków może pomóc. Jednak zanim wypróbujesz jakiekolwiek metody leczenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane