Co zrobić z przebarwieniami skóry po sterydach

Co zrobić z przebarwieniami skóry po sterydach

Przebarwienia skóry spowodowane przez sterydy mogą być objawem nadużywania sterydów. Istnieje kilka zabiegów dostępnych w celu leczenia tego problemu, w tym miejscowe kremy sterydowe. Leki te zawierają kortykosteroidy, naturalne hormony produkowane przez nadnercza. Działają one w celu zmniejszenia obrzęku, zaczerwienienia i przebarwienia w dotkniętym obszarze. Kremy są dostępne w różnych poziomach potencji. Powinny być stosowane tylko na dotkniętym obszarze i nie zaleca się ich stosowania przez okres dłuższy niż trzy tygodnie.

Erythematoedematous przebarwienia skóry

Erythematoedematous przebarwienia skóry mogą wystąpić jako efekt uboczny miejscowych sterydów. Stan ten jest zazwyczaj nieszkodliwy i można mu zaradzić stosując leki dostępne bez recepty i na receptę. Należy jednak pamiętać, że u pacjenta może rozwinąć się RSS, jeśli sterydy nie są stosowane w odpowiedni sposób.

Objawy obejmują zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk skóry. Inne objawy to zwiększona wrażliwość skóry. Pacjenci mogą również odczuwać kłucie i pieczenie podczas odstawiania miejscowych steroidów. Stan ten jest częsty po długotrwałym stosowaniu miejscowych steroidów.

Pomimo powszechnego występowania, często jest trudny do zdiagnozowania. Dostawcy usług medycznych mogli nie słyszeć o tym schorzeniu, ponieważ nie ma formalnych kryteriów diagnostycznych i niewiele jest badań klinicznych na jego temat. Dermatolodzy wezwali do dalszych badań w celu opracowania jasnych kryteriów diagnostycznych. Erythematoedematyczna TSW występuje częściej u pacjentów przyjmujących miejscowo sterydy. Wiąże się z zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry, a także z czerwonymi guzkami i krostami.

Papulopustkowe przebarwienia skóry

Papulopustkowe przebarwienia skóry po sterydach (RSD) to częsty efekt uboczny po stosowaniu miejscowych sterydów w leczeniu trądziku. Polega ono na występowaniu czerwonych, wypełnionych ropą guzków na skórze wokół obszaru, który był leczony miejscowym sterydem. Grudki te nie łuszczą się i są mniej widoczne niż rumieniowo-obrzękowe TSW.

RSS zwykle rozpoczyna się na twarzy i w okolicach narządów płciowych. Kobiety są bardziej narażone na rozwój RSS niż mężczyźni. Częściej też występuje u osób, które się rumienią oraz u osób, które regularnie smarują twarz miejscowo stosowanymi sterydami. Narodowe Stowarzyszenie Egzemy zaleca, aby kobiety unikały stosowania miejscowych sterydów na twarz i genitalia. Należy jednak zauważyć, że u dzieci rzadko występuje RSS.

Papulopustularny “trądzik” różowaty jest leczony tymi samymi lekami, które leczą inne formy trądziku. Jednak silne zabiegi mogą pozbawić skórę wilgoci i spowodować niepotrzebne podrażnienia. Dermatolodzy mogą przepisać antybiotyki, aby zmniejszyć ilość bakterii wywołujących trądzik w skórze. Antybiotyki mają również właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie.

U niektórych pacjentów Papulopustular rosacea towarzyszy pieczenie i kłucie na dotkniętym obszarze. Najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku i u dorosłych. U pacjentów może również wystąpić zaczerwienienie twarzy, obrzęk twarzy i widoczne pajączki. Dotknięta skóra może być również łuszcząca się i gruba lub przekształcić się w twardą płytkę.

Objawy trądziku różowatego wywołanego przez sterydy

Trądzik różowaty wywołany przez sterydy jest formą trądziku różowatego wywołanego przez miejscowo stosowane sterydy. Stan ten występuje najczęściej u dorosłych kobiet, ale może również wystąpić u mężczyzn i dzieci. Charakteryzuje się czerwonymi guzkami i widocznymi naczyniami krwionośnymi na twarzy.

W ciężkich przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia skóry, a także do ostrego zaostrzenia. Możliwości leczenia trądziku różowatego wywołanego sterydami powinny być ustalone przez lekarza. Jeśli trądzik różowaty nie reaguje na miejscowo stosowane sterydy, kolejnym krokiem jest zastosowanie antybiotyków. Jeśli antybiotyki zawiodą, lekarze mogą przepisać izotretynoinę, ale te zabiegi wiążą się z działaniami niepożądanymi.

Miejscowe kortykosteroidy są przydatne w leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych u dorosłych i dzieci. Często jednak są niewłaściwie stosowane na twarzy. Kremy rozjaśniające i mleczka wybielające do twarzy zawierają TC i są powszechnie stosowane na twarz. Kremy te mogą potencjalnie pogorszyć trądzik różowaty, dlatego należy ich unikać, jeśli to tylko możliwe.

Trądzik różowaty wywołany sterydami to stan, który jest spowodowany długotrwałym stosowaniem miejscowych sterydów. Sterydy miejscowe są podzielone na siedem klas, od klasy I, która jest najsilniejsza, do klasy VII, która jest najsłabsza. Ogólnie rzecz biorąc, każdy steryd miejscowy powyżej klasy VI może powodować trądzik różowaty. Typowe objawy trądziku różowatego obejmują małe krostki i zgrubienia na twarzy. Zmiany te często zawierają komórki zapalne i ruchliwe roztocza Demodex.

Trądzik różowaty wywołany steroidami może być trudny do leczenia ze względu na efekt odbicia. Leczenie ma zwykle na celu zmniejszenie zaczerwienienia twarzy i przywrócenie zdrowia skóry. Na ogół po odstawieniu miejscowej steroidoterapii stosuje się doustne antybiotyki przeciwzapalne. Leczenie jest zwykle objawowe, chociaż badania histologiczne mogą być konieczne w celu wykluczenia innych patologii.

Uzależnienie od sterydów miejscowych

Uzależnienie od sterydów miejscowych jest częstym efektem ubocznym stosowania sterydów doustnych i miejscowych. Leki te działają poprzez hamowanie produkcji melaniny w skórze. Efekt ten jest jednak tymczasowy i odwracalny po odstawieniu sterydu. Dodatkowo, sterydy mogą prowadzić do infekcji skórnych, w tym grzybiczych, bakteryjnych i drożdżakowych.

Istnieje kilka strategii leczenia i radzenia sobie z objawami uzależnienia od sterydów miejscowych. Jedną z nich jest szukanie porady. Innym sposobem radzenia sobie z tym stanem jest szukanie wsparcia u członków rodziny i przyjaciół. Chociaż leczenie może pomóc w krótkim czasie, zapobieganie jest zawsze najlepsze. Oznacza to monitorowanie czasu i siły działania kremu oraz rozmowę z pracownikiem służby zdrowia przed przerwaniem leczenia.

Objawy odstawienia miejscowych leków steroidowych są zazwyczaj łagodne. Jednak w cięższych przypadkach może wystąpić zapalenie skóry. Wysypka może wykraczać poza pierwotny obszar leczenia. Problem jest szczególnie nasilony, jeśli pacjent stosuje krem na twarz lub narządy płciowe. Ponowne zastosowanie miejscowych kuracji sterydowych powinno odbywać się tylko z zachowaniem ostrożności i za radą dermatologa. Jeśli objawy nie ustępują, może być konieczne rozważenie innych opcji leczenia.

Odstawienie steroidów miejscowych jest najbardziej prawdopodobne u osób, które stosują miejscowe produkty steroidowe o dużej sile działania. Produkty te są zwykle silniejsze niż maści lub lotiony, w zależności od konkretnego steroidu i jego stężenia. Niektóre z najsilniejszych miejscowych produktów steroidowych to kremy i lotiony zawierające hydrokortyzon, betametazon i desoksymetazon.

Objawy odstawienia miejscowych steroidów obejmują białą lub szarą plamę na skórze. Obszar ten może być również podrażniony lub zaogniony. Dotknięty obszar może być również podatny na powstawanie rozstępów. Podczas procesu odstawiania leku, strupy i skorupy skórne mogą wielokrotnie pękać, uwalniając ropę i powodując większy ból.

Do najczęstszych skutków ubocznych odstawienia sterydów miejscowych należą swędzenie i pieczenie. Może to zakłócać sen.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane